Most, hogy tudjuk, hogy a SWIPE-faktor érinti az összes mérést, a mért érték nem fogadható el 100 százalékosan helyesnek anélkül, hogy ne tennénk kísérletet a mérési folyamat mennyiségi változásainak mérésére. Ez különösen igaz szoros tűréssel rendelkező precíziós mérésnél. A következő példák szemléltetik ezt:
Példa 1) Képzeljünk el egy hőmérőt, kalibrációs helyzetben, melynek a méréstartománya 0-99,9 °C, felbontása 0,1 °C, a gyártó által megadott pontosság ± 0,5 °C. Ha a hőmérő a kalibrálás alatt 50,3 °C-ot jelez, szemben a normál 50,0 °C-kal, akkor a kijelzett érték a megadott pontosságon belül van, azaz 50,0 ± 0,5 °C. Ugyanakkor, szem előtt tartva a SWIPE-faktotok tényét, a mérési variációt is meg kell becsülni. Tegyük fel, hogy a variáció illetve a kapcsolódó bizonytalanság, ami a méréshez kapcsolódik, ± 0,30 °C, így a kezelt érték 50,3 ± 0,3 °C, azaz az érték mindig 50,0-50,6 °C között lesz. De a megadott pontosság miatt az érték 50,0 ± 0,5 °C, tehát az 49,5 és a 50,5 °C között lesz. Ezért ebben az esetben nem tudjuk azt mondani, hogy a műszer a megadott mérési pontosságon belül van.
Példa 2) A vizsgálati helyzetben van egy dugattyúcsapszeg, amelynek meghatározott átmérője 25,5 ± 0,5 mm. A méréskor kapott érték 25,2 mm, így a mért érték nyilván a megadott tolerancián belül van. Azonban, mielőtt elfogadnánk a mért értéket, a mérési folyamat variációját meg kell becsülni. Ha a bizonytalansághoz társított érték ± 0,2 mm, akkor a mért érték 25,2 ± 0,2 mm, ami a megadott határértékeken belül van, így feltételezzük, hogy a dugattyúcsapszeg megfelel az előírásoknak. Másrészt azonban, ha a mérési bizonytalanság ± 0,3 mm, akkor a mért érték 25,2 ± 0,3 mm lesz, ami nem felel meg az előírt határértékeknek. Ebben az esetben a mért érték nem felel meg a specifikációnak.
A fenti példák egyértelműen mutatják, hogy ahhoz, hogy a mérési adatokat megbízhatónak tekintsük, ismerni kell a mérési folyamat SWIPE-faktorának összegét is. Ha a mérési folyamat variációja jelentős, akkor kísérletezéssel kell az okokat meghatározni, vagyis, hogy a variáció a kezelőnek vagy magának a mérőműszernek köszönhető. Ezt követően meg kell kísérelni a mérési rendszer javítását úgy, hogy a variáció minimális legyen.